×

Hawks’ Galetich and Smith honored in Class 1A

WEBSTER CITY — South Hamilton picked up a pair of Class 1A all-state football honors from the Iowa Print Sports Writers Association today.

Brock Galetich, a junior defensive back, was named to the second team, while senior defensive lineman Jeremiah Smith scooped up a third-team accolade.

“They’re both kids that work really hard during the season and offseason, so it’s great for them and a good reflection on our program,” South Hamilton head coach Corey Klemp said. “Both kids take a lot of pride in their play, so I couldn’t be happier for them.”

Galetich shared the 1A lead in interceptions (nine) with first-team member Brady Duwa of Sigourney-Keota. Galetich had at least one pick in seven of the Hawks’ nine games and he came up with two INTs in two games.

“Brock is a very athletic kid, his quickness is off the charts and he has a really high football IQ,” Klemp said. “He’s one of those guys that plays very big.”

Smith, the 2018 1A District 2 defensive player of the year, battled double teams with a shoulder injury throughout the season. He still managed to share the team lead in tackles with 42. He made 91⁄2 tackles for loss, including 51⁄2 sacks.

By Iowa Print Sports Writers Association

Class 1A

FIRST TEAM

Offense

Quarterback — Hunter Dekkers, sr, West Sioux.

Tight End/Wide Receiver — Kade Lynott, sr, West Sioux; Parker Kiewiet, sr, Dike-New Hartford; Alec Wiek, jr, Iowa City Regina.

Linemen — Jordan Ver Meer, sr, West Lyon; Brett Berg, sr, Van meter; Brian King, sr, South Central Calhoun; Russell Hingst, sr, Iowa City Regina; Brock Fox, sr, Treynor; Jordan DeSmett, sr, West Lyon.

Running Back — Kade Bennett, sr, Dike-New Hartford; Logan Meyer, sr, West Lyon; Cale Anthony, sr, Pleasantville.

Kicker — Michael Dunn, sr, Iowa City Regina.

At Large — Anthony Potthoff, sr, Van Meter.

Defense

Linemen — Kristian Martens, sr, Treynor; Jeff Bowie, jr, West Branch; Levi Vanden Bos, jr, Western Christian; Elliot Mohr, sr, Mediapolis.

Linebacker — Nathan Graves, sr, Dike-New Hartford; Landon Schleisman, sr, South Central Calhoun; Parker Fryar, sr, Van Meter; Caleb Bacon, jr, Lake Mills.

Secondary — Jaylin Granstad, sr, West Lyon; Chase Scheidegger, sr, South Central Calhoun; Jake Fischer, sr, Treynor; Brady Duwa, jr, Sigourney-Keota.

Punter — Kody VanEnglenburg, jr, Sumner-Fredericksburg.

Kick Returner — Gavin Lorenzen, sr, West Lyon.

At Large — Davion Sterner, sr, West Lyon.

SECOND TEAM

Offense

Quarterback — Drew Sonnenberg, sr, Dike-New Hartford.

Tight End/Wide Receiver — Bryce Coppock, sr, West Sioux; Trystin Ross, sr, Colfax-Mingo; Brayden Wollan, jr, Underwood.

Linemen — Kye Borrison, sr, Mediapolis; Jared Wassou, so, Panorama; Kris Kammerer, jr, Woodward-Granger; Dawson Baumert, sr, Sigourney-Keota; Caden Wendt, sr, North Cedar; Landon Nelson, sr, Underwood.

Running Back — Ian Abrahamson, sr, Van Meter; Tanner Luvavsky, sr, West Branch; J.D. Stout, jr, Sigourney-Keota.

Kicker — Jason Topete, jr, West Sioux.

At Large — Austin Miller, sr, North Linn.

Defense

Linemen — Luke Mulder, jr, Pella Christian; Eli VanGinkel, sr, Western Christian; Isaac Gross, sr, Mt. Ayr; Noah Sletten, sr, Osage.

Linebacker — Joey Bregar, sr, I-35; Jack Tiarks, sr, Treynor; Brennan Holder, jr, South Central Calhoun; Gauge Erickson, sr, West Lyon.

Secondary — Brock Galetich, jr, South Hamilton; Bryce Achenbach, sr, Woodward-Granger; Zach Madden, sr, Van Meter; Nick Ravlin, sr, Underwood.

Punter — Zane Neubaum, sr, South Central Calhoun.

Kick Returner — Luke South, sr, Panorama.

At Large — Seth Salker, jr, West Sioux.

THIRD TEAM

Offense

Quarterback — Aston Cook, jr, Iowa City Regina.

Tight End/Wide Receiver — Trey Eagle, sr, West Branch; Spencer Mooberry, jr, Osage; Dawson Frost, sr, Mt. Ayr.

Linemen — Logan Tierney, sr, Denver; Andrew Villegas, sr, Colfax-Mingo; Rhett Smith, sr, Wapello; Blake Sade, sr, Treynor; Rowan Udell, sr, Iowa City Regina; Quynton Younker, sr, ACGC.

Running Back — Tate Lettow, sr, Woodward-Granger; Ricky Pforts, sr, Wapello; Nick Haynes, sr, Missouri Valley.

Kicker — Cael Fiderlein, jr, West Branch.

At Large — Dan Jungling, sr, Pella Christian.

Defense

Linemen — Jeremiah Smith, sr, South Hamilton; Dalton Block, sr, Sumner-Fredericksburg; Jacob Dragstra, jr, Unity Christian; Easton Eledge, so, Underwood.

Linebacker — Nick Gerdes, sr, East Sac County; Reese Jamison, sr, Woodward-Granger; Drew Taylor, jr, Panorama; Beau Butler, jr, South Hardin.

Secondary — Koby Baccam, sr, Western Christian; Ben Dunlap, jr, Emmetsburg; Ryan Hurd, sr, Cherokee; Owen Timmerman, sr, Mediapolis.

Punter — Blade Koons, sr, Van Meter.

Kick Returner — Sid Schaaf, jr, Treynor.

At Large — Evan Taylor, jr, Panorama.

COMMENTS