Young elected supervisor; Anderson, Chambers are re-elected in uncontested races

Unofficial Results of other Hamilton County races are as follows:

Board of Supervisors, District 3: Republican Rick Young with 1,977 votes.

County Recorder: Republican Kim Anderson with 5,465 votes.

County Attorney: Democrat Patrick B. Chambers with 4,570 votes.

Blairsburg Township Trustee: Ole Wibholm with 34 votes.

Blairsburg Township Clerk: Noel Singer with 60 votes.

Cass Township Trustee: Steven Struchen with 192 votes.

Cass Township Clerk: Jean Nicklasson with 191 votes.

Clear Lake Township Trustee: Marvin Ness with 127 votes.

Clear Lake Township Trustee: Carlton Ness with 123 votes, to fill a vacancy.

Clear Lake Township Clerk: Staci Olthoff with 129 votes.

Ellsworth Township Trustee: No candidate filed.

Ellsworth Township Clerk: Lynn Knutson with 153 votes.

Freedom Township Trustee: David G. Hansen with 120 votes.

Freedom Township Trustee to fill a vacancy: No candidate.

Freedom Township Clerk: Edie Hansen with 109 votes.

Fremont Township Trustee: No candidate filed.

Fremont Township Clerk: Ryan Davison with 52 votes.

Hamilton Township Trustee: Steven D. Carlson with 105 votes.

Hamilton Township Clerk: Duane Hendrickson with 101 votes.

Independence Township Trustee: John T. Tapper with 124 votes.

Independence Township Clerk: John Eggers with 123 votes.

Liberty Township Trustee: Bradley E. Ratcliff with 108 votes.

Liberty Township Clerk: No candidate filed.

Lincoln Township Trustee: Randy Hinderaker with 100 votes.

Lincoln Township Clerk: No candidate filed.

Lyon Township Trustee: Dave Osmundson with 95 votes.

Lyon Township Clerk: Roger Barkema with 97 votes.

Marion Township Trustee: Terrianne Larson with106 votes.

Marion Township Clerk: Larry Runyan with 120 votes.

Rose Grove Township Trustee: No candidate filed.

Rose Grove Township Clerk: No candidate filed.

Scott Township Trustee: James Hassebrock with 111 votes.

Scott Township Clerk: No candidate filed.

Webster Township Trustee: No candidate filed.

Webster Township Clerk: No candidate filed.

Williams Township Trustee: John M. Wibholm with 59 votes.

Williams Township Clerk: Janice Russell with 59 votes.

County Hospital Trustees: Darcy Swon with 4,090 votes and Carroll Ose with 4,181 votes.

Soil and Water Conservation District Commissioners: Marty Johnson with 4,436 votes and Jean Eells with 3,833 votes.

Soil and Water Conservation District Commissioner: Lynn Knutson with 4,843 vote to fill a vacancy.

Agricultural Extension Council Members: five elected — Alex Pruismann, 3,517; Tyler Burton with 3,140 votes; Jeff Meyer with 3,114 votes; Amanda Luhman with 3,106 votes, and Steven Wright with 2,613. Norman Wonderlich also ran and received 2,217 votes

COMMENTS